Glikemični indeks je v resnici število, ki nam pove, kako hitro naše telo pretvori ogljikove hidrate iz prehrane v glukozo, ki jo lahko uporabi kot vir energije. Dve živili z isto vrednostjo ogljikovih hidratov lahko imata popolnoma drugačen glikemični indeks. Kako je to mogoče?

Nekatere vrste živil povzročijo, da po zaužitju vrednosti sladkorja v krvi narastejo neverjetno hitro. Ogljikovi hidrati, kot so rafinirani sladkorji in kruh so enostavnejši za pretvorbo v glukozo, kot zelenjava in žitarice. Če uživamo veliko enostavnih ogljikovih hidratov, bomo težko ohranjali normalne vrednosti sladkorja v krvi.

Kaj v resnici pomeni število?

Vrednosti glikemičnega indeksa 55 in manj pomenijo najprimernejša živila, ki bi jih morali redno vključevati v našo prehrano. Srednje primerne so vrednosti med 56 in 69, 70 in višje vrednosti pa pomenijo najslabšo izbiro hrane. Glikemični indeks lahko poiščemo na nekaterih prehranskih deklaracijah.

Dejstvo je, da nikoli ne vemo točnega glikemičnega indeksa za določeno živilo. Živilo, ki ga imamo pred seboj na krožniku, se lahko razlikuje po vrednosti glikemičnega indeksa, če gre za drugačnega proizvajalca, pa tudi takrat, kadar gre za različno stopnjo zrelosti živila. Tako lahko imajo preveč zrele banane bistveno višji glikemični indeks, kot ga imajo nezrele ali srednje zrele banane.

Zakaj bi morali spremljati glikemični indeks živil?

Če naša hrana vsebuje veliko živil z visokim glikemičnim indeksom, obstaja večje tveganje, da se pri nas razvijejo sladkorna bolezen, debelost ali bolezni srca in ožilja. Kadar zaužijemo živilo z visokim glikemičnim indeksom, smo kmalu po obroku ponovno lačni. Če to počnemo dalj časa, bo naše telo dobesedno ponorelo in ne bo več znalo nadzorovati vrednosti sladkorja v krvi – obstaja tveganje, da se razvija sladkorna bolezen.

Pomagamo si lahko tudi tako – živila, ki so naravna, imajo običajno nizek glikemični indeks, predelana živila pa sodijo med tista z najvišjim glikemičnim indeksom.

Zakaj izbirati živila z nizkim glikemičnim indeksom?

Če naš način prehranjevanja vključuje večinoma živila z nizkim glikemičnim indeksom, bo naše telo lažje nadzorovalo nivo sladkorja v krvi, zmanjšalo se bo tveganje, da bi se v prihodnosti pri nas razvila sladkorna bolezen tipa 2, ohranili bomo energijo in hkrati poskrbeli za normalen apetit, poleg tega pa bomo poskrbeli tudi za zdravo srce in ožilje.

Kako naj vem, katera živila imajo nizek glikemični indeks in katerim živilom se je bolje izogibati?

Če želite preveriti, katera živila bi morali uživati v večjih količinah in katerih bi se morali izogibati, si lahko ogledate tabelo glikemičnega indeksa posameznih in sestavljenih živil. Najdete jo tukaj.

(Povzetek članka po: https://www.webmd.com/diabetes/guide/glycemic-index-good-versus-bad-carbs#2)

Dodaj odgovor

Please enter your comment!
Please enter your name here