Groba in razpokana koža rok je pogosta težava, ki se ne pojavi le v zimskih mesecih. Koža na področju rok je še posebej občutljiva, saj je neprestano izpostavljena mnogim dejavnikom okolja. Delate z agresivnimi snovmi ali pa so vaše roke pogosto v stiku z vodo ali drugimi tekočinami? V tem zanimivem članku preverite, kako lahko z nekaj preprostimi spremembami odpravite suho kožo na rokah.

Vsi vemo, da koža naših rok trpi, kadar je izpostavljena vodi, kemikalijam in močnemu soncu. Zunanji sloj kože je sicer zelo močan, saj nas koža ščiti pred vdorom tujkov v telo, vendar pa lahko prekomerna izpostavljenost soncu, močnim kemikalijam, umazaniji in zraku povzroči, da se vrhnja plast poškoduje in koža ne more več zadrževati vlage.

Poškodovana koža je bolj občutljiva na kemikalije iz okolja in na UV-sevanje, kar lahko pospeši nastanek znakov staranja.

Dejavniki, ki vplivajo na nastanek suhe kože:

  • Suhi zrak se pogosto pojavi v mrzlih zimskih mesecih.
  • Kemikalije so nevarne predvsem, če smo  z njimi v stiku vsakodnevno in pri tem ne uporabljamo ustreznih zaščitnih sredstev. H kemikalijam sodijo tudi agresivna sredstva za čiščenje, ki oropajo kožo lastne vlage in poškodujejo vrhnjo plast kože, zaradi česar postane le-ta občutljiva na številne dejavnike iz okolja.
  • Milo je pripomoček, ki ga vsakodnevno uporabljamo za nego rok. Večina mil na trgu je agresivnih, saj so jim dodane različne snovi, ki ohranjajo lepo barvo mila in poskrbijo čudovit vonj. Tudi prepogosta uporaba agresivnih mil lahko prispeva k nastanku suhe in razpokane kože.

10 načinov, kako se znebiti suhe kože rok

  • Izogibajte se pretirani uporabi agresivnih mil s sintetičnimi dišavami in konzervansi, ki izsušijo našo kožo. Prepogosto umivanje lahko s površine kože odstrani naravna olja, ki nas ščitijo pred tujimi organizmi. Namesto tega uporabljajte nežna mila ali pa si milo izdelajte kar doma – iz naravnih sestavin. Roke po uporabi mila dobro operite.
  • Po vsakem umivanju rok poskrbite tudi za vlaženje kože. Poskusite z uporabo kokosovega olja, ki koži navlaži in ima antibakterijski učinek.
  • Izogibajte se uporabi sušilnikov za roke. Postajajo vse bolj priljubljen način sušenja rok, tudi v večjih trgovskih centrih, saj gre za poceni način, ki pa lahko izsuši kožo naših rok.
  • Pri stiku s čistilnimi sredstvi in drugimi kemikalijami uporabljajte zaščitne rokavice. Uporabljajte bombažne ali usnjene rokavice.
  • S  pilingom lahko poskrbimo tudi za lepo kožo rok. Ko boste naslednjič izvajali piling celotnega telesa, nikar ne spreglejte rok. Tudi na površini rok se nahaja veliko število odmrlih kožnih celic, ki jih je potrebno redno odstranjevati.
  • Pri vlaženju kože si pomagajte z uporabo aloe vere. Gre za učinkovito naravno sredstvo z neverjetnim vlažilnim učinkom. Aloe vera prav tako pomirja kožo in blaži vnetja.
  • Po kopanju roke namažite z olivnim ali kokosovim oljem. Izbrano olje nanesite na kožo, ki je po prhanju še vedno vlažna.
  • Občasno si privoščite spanje z rokavicami. Kadar je koža rok izjemno suha, jo pred spanjem navlažimo z željenim vlažilnim sredstvom (izbirajte samo naravna sredstva), nato pa si nadenemo rokavice in tako koži dovolimo, da vpije toliko vlage, kot je potrebuje.
  • V zimskem času uporabite vlažilec prostorov. Če je le mogoče, ga namestite v spalnico.
  • Oves je odlično sredstvo za nego kože. Pripravite si kopel za roke iz ovsa, ki mu dodate še olivno ali jojobino olje. Roke namakajte 10-15 minut.

(Povzetek članka po: https://www.annmariegianni.com/10-solutions-rough-overworked-dry-hands-male-female/)

Dodaj odgovor

Please enter your comment!
Please enter your name here