Vitamin D, ki nam ga ponuja sonce, je ključnega pomena za dobro počutje in za ohranjanje lepe kože. Žal pa vse pogosteje slišimo o primerih kožnega raka, ki je mnogokrat posledica pretirane izpostavljenosti soncu. Preden se odločimo za sončenje (seveda v urah, ko sonce ni najmočnejše!), moramo kožo pripraviti na izpostavljenost sončnim žarkom. Kako to storimo?

Če za pridobivanje temnejše polti še vedno uporabljate solarij, potem razmislite o izpostavljenosti naravnim sončnim žarkom. Solarij ima na našo kožo zelo negativen vpliv, v primeru alergij pa le-te močno poslabša. Če solarij uporabljamo pred 35. letom starosti, lahko povečamo tveganje za razvoj melanoma za kar 75%. Sevanje, ki prihaja iz naprave, doseže globoko plast kože, ki je izjemno občutljiva za spremembe, ki jih povzroča rak.

  • Nikoli ne pozabimo na piling.

Obstaja toliko različnih načinov pilinga kože, za katerega ne potrebujemo nič več kot eno ali dve sestavini. Najbolj praktična je kavna usedlina, odličen piling pa dobimo, če pomešamo kokosovo olje in sladkor. Koža zahteva redno odstranjevanje odmrlih kožnih celic, kar lahko natančno storimo samo s pilingom. Poleg tega odmrli kožni delci povzročajo neenakomerno porjavitev, ki se ji zagotovo želimo izogniti.

  • Koža naj bo vedno dovolj navlažena.

Ne le pozimi, tudi poleti je lahko koža izsušena, zato ji moramo posvetiti dovolj časa za nego. S pilingom bomo odstranili odmrle kožne celice s površine kože, s primernim vlažilnim sredstvom pa bomo kožo nahranili. Posebno pozornost pri tem posvetimo komolcem, kolenom in petam, saj so ta mesta naravno nagnjena k suhosti. Prepričajte se, da uporabljate losjon, ki se v kožo hitro vpije. Če nimate pri roki losjona si lahko pomagate kar s kokosovim oljem, ki je izredno prijazno in nežno do kože.

  • Ne pozabite na britje!

Prisotnost dlak na površini kože onemogoča enakomerno porjavitev, zato je dlačice potrebno odstraniti pred samim sončenjem. Barva bo tako na koži ostala dlje časa.

  • Krema z zaščitnim faktorjem.

Nikar se ne odpravite na sonce brez ustrezne zaščite. Zaščititi moramo tudi obraz in sicer z nekoliko višjim zaščitnim faktorjem, za preostale dele telesa pa zadostujejo kreme z zaščitnim faktorjem 30.  Tako bomo preprečili prezgodnje nastajanje gub in tanjšanje kože, poleg tega pa nas sonce ne bo opeklo, če bomo kremo nanašali redno.

  • Imejte s seboj uro.

Spremljanje časa je ključnega pomena pri zdravem sončenju. Sončni žarki so dokazano najmočnejši med 11. in 16. uro, zato si poležavanje na plaži raje privoščimo zgodaj zjutraj ali v poznih popoldanskih urah.

  • Ne pozabite na zaščito ustnic.

Pred soncem običajno zaščitimo bolj izpostavljene dele telesa, pozabimo pa na zelo občutljivo kožo ustnic. Tudi ustnice lahko sonce opeče. Obstaja ogromno balzamov za ustnice z zaščito proti soncem, zato ne pozabimo enega izmed njih vzeti s seboj na dopust.

  • Kaj pa lasišče?

Koža na lasišču je tanka in jo sonce hitro opeče. Za zaščito lasišča uporabimo primerno pršilo z zaščitnim faktorjem.

  • Nikoli na sonce z ličili.

Če svoj obraz soncu izpostavimo takrat, ko se na njem nahajajo ličila, tvegamo pojav prezgodnjega staranja kože. Tako se bodo gube pojavile že pred 25. letom starosti.

  • So se na določenih predelih telesa pojavila temnejša mesta?

Odstranite jih tako, da jih podrgnete z limoninim sokom. Poznamo ga kot učinkovito naravno sredstvo za odstranjevanje starostnih peg in drugih vrst hiperpigmentacije kože.

  • Za zaščito obrvi…

Obrvi pred soncem zaščitimo z navadnim vazelinom.

(Povzetek članka po: https://www.bustle.com/articles/137809-15-things-to-know-before-getting-a-tan-whether-its-natural-spray-or-self-tanner)

Dodaj odgovor

Please enter your comment!
Please enter your name here